Yavru Köpek Eğitimi

Her varlığın küçüğü güzeldir derler ya, köpeklerin yavru olanları da o kadar  tatlıdır ki sevmelere doyamazsınız. Ama bu tatlılığın aynı oranda zorluğu da vardır.

Bir çocuk yeni doğduğunda size ne kadar muhtaçsa Yavru Köpekler de size aynı derecede muhtaçtır. O kadar savunmasızdırlar ki hayatı öğrenmek adına kılavuzluğunuza ihtiyaçları vardır. Ve aynı ölçüde de  yaramazdırlar. İşte bu yüzden  bazen, hatta sık sık isyan bayraklarını çekebilirsiniz.

Bu bayrakları çekmemek için bir an önce eğitime başlamanız gerekir.

Yavru Köpek Eğitimi zordur ama aynı zamanda da Köpek Eğitimi için temel şarttır.

Yavrular doğduktan sonra anne şefkatine ihtiyaç duyarlar. Tek bildikleri sürünerek gidip annelerini emmektir.4/5 hafta bu ihtiyacı giderdikten sonra artık köpek annesinden ayrılmaya hazır olacaktır. Zamanla bir insan tarafından sevilmenin tadına varmaya, seslere tepki vermeye ve kardeşleriyle havlayıp dövüşmeye başlayacaktır.

1)Anne Sütünden Kesilmiş Olmalı

Yavru köpeğiniz, iki haftalıkken diş çıkartmaya başlar. Diş çıkartma döneminde anne de yavrularını sütten kesmeye başlar. Dişi köpekler en fazla beş hafta yavrularını emzirebilir. Ama eninde sonunda sütten keseceği  için,  üç haftalıktan itibaren tabakla beslenmeye başlanmalıdır. Eğer geç kalınırsa ilk tabakta beslenmelerde sorun çıkacaktır.

Tarihte annesini kaybetmiş köpeklerin insanlar tarafından emzirilmesine rastlanır. Hatta bu gelenek, günümüzde bile Paraguay ve Peru’nun kimi köylerinde devam etmektedir.

Yavru Köpek Eğitiminde ilk şart, Köpeğin anne sütünden kesilmiş olmasıdır.

 

2)Veterinere Götürün

Öncelikle köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olmadığını görmeniz lazım. Çünkü bazı  yanlış davranışların temelinde,  bazı rahatsızlıklar yatabilir. Köpeğiniz ısrarla öğrenmeye direniyorsa muhakkak bir veterinere danışın.

 

3)Sevgiyi Temel Alan Bir Eğitim Olmalı

Köpeğinize vereceğiniz ilk eğitim  ev  kurallarını  tanıma eğitimidir. Bu eğitimde de diğer tüm eğitimlerde de köpeğiniz, ilk olarak sizin sevginizden emin olmalıdır. Ona bağırıp ona şiddet kullanırsanız eğitiminiz ters tepebilir. Ayrıca çevresiyle kuracağı ilişkiyi sizden öğrendikleri belirleyecektir. Sevgi dolu bir köpek istiyorsanız ona karşı sevgi dolu olmalısınız.

4)Patronun Kim olduğunu Anlamasını Sağlayın

Köpeğinizi koşulsuz seveceksiniz ama bu onu tepenize çıkartın demek değildir. O evin sahibi sizsiniz,  köpeğinizi de düşünerek kuralları belirleyen de siz olacaksınız. Yani herkes için iyi olanı bilen sizsiniz. O halde, ona bunu hissettirin. Kurallara uymasını isterken kararlı ve istikrarlı olursanız o da sizin otorite olduğunuzu kabul edecek ve sözünüzü dinleyecektir.

5)Onu sosyalleştirin

İnsanlarla ve diğer köpeklerle ilişki kurabilen köpeklerin eğitimi daha kolay olabilmektedir. Küçük yaşlardan itibaren köpeğinizin yabancılarla ilişki kurması için ortam yaratmalı onu başka köpeklerle bir araya getirmelisiniz.

 

6)Komut Eğitimi Verin

Yavru köpeğinize sık sık, sabırla komutlar verin. Muhtemelen bunu öğrenmeleri zor olacaktır. Ama siz bunu,  sabırla yapmalısınız. Emin olun zaman içinde başaracaksınız .Buradaki anahtar kelime sabır ve sık tekrar

 

7)Oyunla Öğretin

Yavru köpekler tam birer oyuncudurlar. Sürekli size yanaşır, sizinle oynamak isterler. Onunla oynayacağınız oyunlar, hem ilişkinizi güçlendirecek hem de ödülle pekiştirdiğiniz oyunlar sayesinde davranış değişikliği kazanmasını sağlayabileceksiniz. Yalnız, oyunlarda da sabırlı ve anlayışlı olmayı ihmal etmeyin!

 

8)Yalnız Kalma Antrenmanları Yapın

Köpeğinizin evde yalnız kalabilmesi, eğitimlerin temelinde yer alır. Yavru köpekler yalnız kaldıklarında eve zarar verme eğilimleri gösterirler. Zarar verdiklerinde sert bir ifade takınarak ona bunun yanlış olduğunu öğretmeniz ve ara sıra onu yalnız bırakarak her defasında aynı rutini tekrarlamanız gerekir.

 

9) Tasmaya alıştırın

Yavru köpeğinizin tasma takmaya alışması,  onun eğitiminde size kolaylık sağlayacaktır .Çünkü tasma kontrol mekanizması sağlayacaktır. Özellikle Dışarı çıktığınızda, istenmeyen şeyler yaşamamak için buna dikkat etmelisiniz.

 

 

 

10)Köpek Eğitim Merkezlerinden Yardım Alın

Yavru köpeğinizi uzmanına teslim ettiğinizde, hem eğitim süresini kısaltmış olacaksınız ,hem de onun daha sağlıklı ve amacına uygun bir eğitim almasını sağlayabileceksiniz.

 Yavru Köpek Eğitimi İçin Bizleri Arayabilirsiniz.