Yavru Köpeğim Geceleri Ağlıyor?

Yavru köpek beslemeye karar verdiğimizde bunun yetişkin köpek beslemekten daha zor olduğunu bilmeniz gerekir. Eğer köpeği sahiplendiğiniz yer, sizi bu konuda uyarmadıysa ben bizzat yaşamış biri olarak başta uyarayım. Ve size yavru köpek bakımı ile ilgili yaşadıklarımı anlatayım.

Köpeğimi eve getirdiğimde daha 2 aylıktı. Hem korkaktı hem de gürültücü. Havlıyor ve geceleri sürekli ağlıyordu. Ne yapacağımızı bilemiyor sadece etrafında şaşkın şaşkın donanıyorduk. Bu konunun bizi aştığını anlayıp köpek eğitmeni arkadaşımıza danıştık. Ona hem yavru köpek bakımı ile ilgili sorular sorduk hem de Yavru köpeğim geceleri ağlıyor bu durumda ne yapmalıyız diye sorduk. Bu makale onun tavsiyeleriyle ve bizim yaşayıp tecrübe ettiklerimizin ortak sonucudur.

Baştan söyleyelim evet yavru köpek bakımı daha zordur ama bir o kadar da keyiflidir. Bence köpek sever herkesin hayatında bir defa yavru köpek beslemesi gerekir. Emin olun çok keyif alacaksınız. En önemlisi bir canlının gözünüzün önünde büyümesi muhteşem bir duygu.

Yavru Köpek eve ilk geldiğinde ne yapmalıyım?

Yavru köpeğiniz eve geldiğinde anne sütünden, annesinden ve kardeşlerinden yeni ayrılmış bilmediği bir yere gelmiştir. Tedirgin olup korkması çok normaldir. Öncelikle bunun doğal bir süreç olduğunu ve geçeceğini unutmayın. Ailecek sabır gösterdiğinizde bu süreci atlatmanız kolay olacaktır. Aksi taktirde süreç uzayıp çıkmaza girebilir.

Yavru köpeğinizi eve gündüz vakti getirin. Gecenin karanlığı zaten onun için yeterince korkunç. Buna bir de tanımadığı bir ortama gitme korkusunu eklemeyin.

Veteriner kontrolü: Öncelikle yavru köpeğin veteriner kontrolünü yaptırıp onu eve öyle getirin. Aşıları, beslenmesi ve sağlık durumuyla ilgili önceden bilgilenmek her zaman en iyi yöntemdir.

Onu Tanıyın ve İhtiyaçlarını Düzenleyin: Yavru köpeğinizin ırkı konusunda yeterli bilgi edinin. Onun ırkının özelliklerine uygun fiziki ortamı hazırlayın. Bu hazırlıkları o eve gelmeden yapın ki ona ilk günden aynı ortamı sunabilin.

Ona evin kurallarını en başta gösterin. Yatacağı yeri bilsin, yapmaması gerekenler konusunda onu uyarırken farklı bir beden dili kullanın.

Onun yatağını kendi odanıza ya da çocukların odasına koymayın. Onun kendine özgü bir alanı olsun. Bu ilerde köpek eğitimleri konusunda çok işinize yarayacaktır. İsterseniz ilk zamanlar kontrolü sağlamak adına kafes biçiminde yataklar tercih edebilirsiniz. Unutmayın köpekler %36’sını REM uykusunda (derin uykuda) %64’lük dilimde hafif uykuda geçirirler. Bu yüzden çevresindeki en ince sesi bile algılayabilirler. Onun odasını seslerden uzak bir yere hazırlamanız önemlidir.

Evi tanıtın: Yavru köpeğinizin evi tanımasına izin verin. Bütün evi dolaşsın ve koklasın. Bunu yaparken takipte kalın ama gerekmedikçe müdahale etmeyin. Yeni sesler yavru köpekleri çok tedirgin eder bu yüzden eve geldiğinde onu saç kurutma makinesi, kapı zili, müzik ve elektrikli süpürge gibi farklı seslerle tanıştırın. Aynı şey kokular için de geçerlidir. Ona kendi eşyalarınızı ve ailedeki diğer kişilerin eşyalarını koklatın.

Aileyi tanıtın: Yavru köpeğinizi evin diğer bireyleriyle tanıştırın. Bunu yaparken sakin bir ortam olmasına gayret edin. Özellikle çocukların bunu çok gürültülü bir şekilde yapabilir. Mümkünse çocukları önceden uyarın. Yavru köpeklerin bu ilk tanışmada tedirgin olabileceklerini zamanla alışacaklarını söyleyip çocukları uyarın. Ani çığlıklar, ya da yavru köpeğe oyuncak muamelesi yapıp onu sıkıştırmaları köpeği korkutacaktır.

Ayrıca evde başka köpek ya da evcil hayvan varsa bu tanışmayı da zor olsa da yapmak durumundasınız. Ama isterseniz yavru köpeğinizin önce eve alışmasını bekleyip birkaç gün sonra tanıştırabilirsiniz.

Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpekler bakımları zor olsa da çok tatlı ve sevimli köpeklerdir. Nasıl ki çocukların bebeklik dönemleri ayrı güzelse köpeklerin de yavruluk dönemi aynı şekilde zor ve güzeldir. Öncelikle yavru köpeğimizin bizim bebeğimiz olduğunu düşünerek bu yola girersek işler daha da kolaylaşacaktır.

Yavru köpeğiniz eve gelmeden önce ve eve geldikten sonra ilk yapmanız gerekenleri yukarıda belirttim. Bunları yaptıktan sonra artık yeni hayatınızdaki ilk sorununuz yavru köpek bakımı nasıl olmalıdır?

 • Yavru köpeğinize uygun yatak alın ve bulunduğu ortamın ısısının 20 ila 24 derece arasında olmasına dikkat edin.
 • Onun boyutlarına uygun bir mama kasesi ve su kabı temin edin..
 • Yavru köpeğinizi en az 2 defa muhakkak dışarı çıkartın.
 • Yavru köpekler alerjik reaksiyonlara karşı çok duyarlıdırlar. Onun alanını temizlerken kimyasal kullanmamaya özen gösterin.
 • Yavru köpeğinize eğitim vermek istiyorsanız bunu kısa periyotlarla yapın. Ya da uzman köpek eğitmenlerinden yardım alın
 • Yavru köpek beslenmesi şu şekilde olmalıdır. Yavru köpekler, ilk 5 hafta anne sütüyle, 6 aya kadar katı gıdayla beslenirler. 6 aydan sonra yetişkin köpekler gibi beslenebilirler. Yavru köpekler günde dört defa , dört aylıktan sonra da günde üç öğün beslenirler. Veterinerinize danışıp ona uygun mamaları öğrenmeniz çok önemlidir.
 • Yavru köpeği olanlar sık sık veterinere gitmeli. Aşı ve kontrolleri aksatılmamalıdır.
 • Yavru köpeklerin temizliğine dikkat etmeli. Yavru köpek şampuanları ve yavru köpekler için özel fırçalar kullanılmalı.
 • Yavru köpeğinizin olumsuz davranışlarına karşı hemen önlem alın. Geçiştirmeyin.

Yavru köpeğim Geceleri Ağlıyor

 • Yavru köpekler tanımadıkları bir ortama geldikleri için ilk zamanlar ağlayabilirler. Bu anlaşabilir bir durumdur. Hem hayatta tek bağı olan annesinden ayrılmış hem de yeni bir ortama gelmiştir. Bu durumlarda sakin kalıp onu sevip okşamanız önemlidir. Ayrıca annesine ait bir eşya bulunabilirse onu da yanına koymak etkili olacaktır.
 • Yavru köpeğim geceleri sürekli ağlıyor, yavru köpeğim çok havlıyor ya da yavru köpeğim geceleri hiç uyutmuyor demeye uzun süre devam ederseniz orada bir sıkıntı vardır. Köpek bunu bir davranış haline getirdiyse artık bir şeyler yapmanız gerekir.
 • Bu ağlamalar için bazı uzmanlar Feromon hormonu kullanmayı önermektedirler. Feromon difüzörleri küçük dozlarda havaya bu sentetik hormondan salgılayan aletlerdir. Hayvan bu sayede kendisini doğal ortamında ve güvende hissedecektir.
 • Yavru köpeğin ağlaması yalnız kalma korkusundan da kaynaklanabilir. Bu onu artık yalnız kalma eğitimi vermeniz gerektiğinin göstergesidir. Bu konuda köpeğim yalnız kalamıyor ne yapmalıyım isimli makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Yavru köpekler, günde 12-13 saat uyuyabilirler. Eğer köpeğim gece uyumuyor diyorsanız burada bir sorun var demektir. Bu sorun bir rahatsızlığın habercisi olabileceği gibi psikolojik de olabilir.

Köpekler geceleri neden uyumaz

 1. Belli bir hastalığın etkisi altındadır. Köpekler dertlerini konuşarak anlatamazlar. Onların tek iletişim yöntemi çıkardıkları seslerdir. Köpeğinizin ağlaması ağrı ya da acının habercisi olabilir. Köpeğiniz gece uyumuyorsa ilk yapacağınız iş onu bir veterinere götürmek olmalıdır.
 2. Fiziksel ortamda onu rahatsız eden bir şeyler vardır. Yavru köpeğinizin bulunduğu odayı ona uygun döşemeniz, oda sıcaklığını ayarlamanız gerektiğini söylemiştik. Ama o an için belki tasması canını acıtıyor. Yavru köpeğiniz ağlamaya başladığında odasına gidin ve böyle bir durum olup olmadığını kontrol edin.
 3. Güvensizlik sorunu yaşıyor olabilir. Bunun sebebi gün içinde yaşadığı olumsuz bir olay olabilir. Köpekler sahiplerine çok bağlıdır. Ve ne yazık ki çoğu terk edilme korkusu yaşar. Bu yüzden köpeğinize davranışlarınıza dikkat etmeli. Ona güven vermelisiniz.
 4. Geçmiş yaşantısında yaşadığı olumsuz olayların etkisi olabilir. Köpek eğitmenlerinin en zorlandığı konu budur. Geçmişte travmatik şeyler yaşamış köpekler huzurlu bir ortamda bile bunun etkisinden kurtulamayabilirler. Sabır ve sevgiyle bunun üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz.
 5. Enerji fazlalığı, köpeğinizi dışarı çıkartmadıysanız muhtemelen enerjisini atamamıştır. Yavru köpeğinizi günde en az 2 kere dışarı çıkartın. Onunla oyunlar oynayın. Yoksa bütün gece gürültüyle evi başınıza yıkabilir.

 

Tüm bu tedbirleri aldınız, yavru köpeğin veteriner kontrolünü yaptırdınız ama hala onun ağlama sorununu çözemediyseniz belki de köpeğiniz sadece sizin dikkatinizi çekmek için bunu yapıyor olabilir. Gecenin bir vakti onunla ilgilenmeniz hoşuna gidiyor olabilir. Bu yüzden bu olumsuz davranışı yok etmeniz için gece ağlarken onun yanına gitmeyin. Bir süre sonra bu davranış hala devam ederse köpek eğitim merkezlerinden destek isteyin. Çünkü köpek eğitim merkezleri köpekleri sadece davranışsal anlamda eğitmezler. Aynı zamanda köpeklerin psikolojilerini düzeltecek uygulamalar da yaparlar. Ama tabi ki öncelikle fizyolojik bir sorun olmadığına emin olmanız gerekiyor.

Zaten kif’e göre köpekler eve geldikten sonra eğitime başlamalıdır. Bu anlamda köpek eğitimi bu olumsuz davranıştan da kurtulmanızı sağlayacaktır.

Eğer köpeğim geceleri ağlıyor ya da köpeğim geceleri uyumuyor diyorsanız Antalya Dog Club ile iletişime geçebilirsiniz. Kısa sürede bu sorunun da üstesinden geleceksiniz.

Yavru köpeğinizin eve uyum sürecinde de yanınızda olan Antalya Dog Club tüm köpek eğitimlerini en iyi köpek eğitmenleri sayesinde başarıyla gerçekleştirmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir