Tuvalet Eğitimi

Köpeklerle yaşayacağınız hayatın sürdürülebilir olmasının temel koşulu, Tuvalet Eğitimidir. Çünkü  bu eğitim hem hijyen için gereklidir hem de Evde köpek Beslemenin temel şartıdır.

Tuvalet eğitimi almamış bir köpek, sürprizlerle doludur. Ve bu sürpriz hiç kimsenin hoşuna gitmez. Evladınız sizi rezil de eder vezir de sözünü köpeklere uyarlarsak tuvalet eğitimi almamış bir köpek, sizi her yerde rezil edecektir. Çünkü insanlar için değerli olan eşyalar,  köpekler için bir anlam ifade etmez. Dolayısıyla ona öğretmediğiniz müddetçe, o her yerde ihtiyacını görebileceğini düşünür. Çünkü köpekler için önemli olan ihtiyacını görmektir. Her nerede olursa olsun…

Tuvalet eğitimi ikiye ayrılıyor diyebiliriz.

  • Evde tuvalet eğitimi
  • Dışarda tuvalet eğitimi

Öncelikle bu eğitim sizi korkutmasın. Köpeğinizi tanıyorsanız ve köpek anatomisi hakkında biraz araştırma yaparsanız bu eğitimde korkulacak bir şey olmadığını göreceksiniz.

Köpeklerde Tuvalet Eğitiminin Adımları

*Saat tutun: Köpekler beslendikten 10 ila 30 dakika sonra tuvalet ihtiyacı duyarlar .Bu süre köpekten köpeğe değişmektedir. Köpeğinizin tuvaletinin ne zaman geldiğini öğrenerek başlayın işe.

 

*Yer belirleyin: Köpeğinizin tuvaletini nereye yapması gerektiğine karar vermeniz gereklidir. Evin içerisinde bir yere mi, yoksa dışarıya mı? Bu seçeneklerin artısını eksisini düşünüp karar verin. Dışarıda olduğunda sık sık dışarı çıkmak sizi zorlayabilecekken, evde pede yapmak dışardayken de  ped taşımanız gerekmesi sizi zorlayacaktır. Hangisine razısınız karar verin. Ya da daha iyi seçenek: ikisini de öğretin.

Eğer evde pede yapmasını istiyorsanız, ilk zamanlar çok büyük bir alanı pedle ya da gazeteyle kaplayın. Zamanla bunları azaltabilirsiniz. Ve bu alanın etrafına bir sınır çizebilirsiniz. Tuvaleti olmadığına emin olduğunuz zamanlarda, onun oraya girmesine izin vermeyin.

*Beslenme saatlerini düzene sokun: Köpeğinize mamasını düzenli olarak verin. Onu sık sık ya da düzensiz öğünlerle beslerseniz tuvalet eğitimi işkence haline gelecektir. Ne kadar yiyecek o kadar dışkı demektir.

 Eğitmeye  başladığınızda,  akşam 6 ‘dan sonra köpeğinizin beslenmesini bitirmiş olun.

 

 

*Onu takip edin: Köpeğinizin beslenmeden ne kadar sonra tuvalete çıktığını, az çok belirledikten sonra gözünüzü ondan ayırmayın. Her an bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Ondaki hareketliliği hissettiğinizde,  onu alıp tuvalet yapacağı yere götürürseniz zamanla o bu davranışı, sizsiz de yapacaktır.

*Hareketlerini İzleyin: Keşke sadece beslendikten sonra tuvalet ihtiyaçları olsaydı. Ama ne yazık ki köpekler bazen, oynadığınız bir oyun arasında da tuvalet ihtiyacı duyabilirler. Burada onun hareketlerini izlemeniz önemlidir. Köpekler genelde tuvaletleri gelince farklı bir davranış gösterirler. Bu bazen yeri koklamak olur, bazen aniden duraklamak, bazen de daireler çizerek hızlanmak…

*Kokuları Önemseyin: Köpeğiniz bu eğitimi tam olarak alana kadar, oldukça fazla hata yapacaktır. Köpeklerin tuvalet yapacakları yeri koklayarak ve patileriyle hissederek bulduklarını düşünürsek, yapması gereken yer,  bu kokuya sahip olmalı; diğer yerler değil. Eğer yanlış bir yere yapıldıysa alınıp yapması gereken yere konulmalıdır.

*Ödüllendirin: Köpek eğitiminde ödül, en faydalı pekiştireçtir. Bu anlamda köpeğiniz doğru yere tuvalet yaptığında, ona hemen bir ödül maması verebilirsiniz. Ya da aferin diyerek onu onurlandırın.

*Rutine sadık kalın: Köpeğinizi tuvalet için dışarı çıkartmayı  seçtiyseniz, bunu günde en az iki defa ve hep aynı saatlerde yapın.

 

*Onu sosyalleştirin: Özellikle dışarda tuvalet alışkanlığı kazanmasını istiyorsanız onun çekingenliğini ve korkularını önlemek için köpeğinizin diğer köpeklerle ve insanlarla iletişim kurmasına izin verin.

 Tüm bunların dışında sabırlı, sevgi dolu ve şefkatli olun. Unutmayın bir bebeğin tuvalet eğitimi bile,  günlerce sürebilirken köpeğinizden mucizeler beklemeyin.

Köpeğiniz için bir çok önemli bir devrim bu. Bırakın da biraz zorlansın. Üstelik sevgi emek ister. Siz de emeklerinizle sevginizi göstermiş olun.

Tuvalet Eğitimi ve Profesyonel Köpek Eğitimi İçin Bizleri Arayınız!

Gelin tanışalım…