Temel İtaat Eğitimi

Köpeklerle yaşamı kolaylaştırmanın yolu, onlara vereceğiniz eğitimden geçer. Çünkü hayvanlar özgür ruhlu canlılardır. Onlara eğitim vermezseniz onun özgürlüklerinin başladığı yerde sizinki biter ve hayatınız oldukça zorlaşır.

Köpekler, özgür ruhlu oldukları kadar aynı zamanda çok da eğitilebilir canlılardır. Tarih boyunca  çeşitli görevleri başarıyla gerçekleştirebilecek kadar akıllı ve sorumluluk sahibidirler. Mesela köpekler, Gallerde  tereyağı yayıklarını çevirmişler, Uzak doğuda rahiplere ait kutsal tekerlerin çarklarını döndürmüşler, yer altındaki gaz sızıntılarını bulmuşlar,  insandan önce Uzaya çıkmışlardır. O halde temel itaat eğitimi de alabilecek kadar yeteneklidirler.

 

Temel İtaat Eğitiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

*Köpeğinizi iyi tanıdığınızdan emin olun!

*Eğitime başlamadan önce onu bir veterinere götürüp eğitime engel bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenin.

 

* Temel İtaat Eğitiminin  kapsamı  hayır, otur, yat, otur bekle, yat bekle, takip  komutlarını kapsar. Bu komutları öğrenen köpek, temel becerileri kazanmış olur.

İlk öğretmeniz gereken kelime “hayır” olmalıdır. Ne yapmaması gerektiğini bilmesi, ikiniz içinde en iyisidir. Yüksek ve düz bir tonda “Hayır” derseniz zaten ilgi çektiğiniz için yaptığı şeyi yapmayı kesecektir. Bunu Her defasında yaptığınızda, tekrarlar pekiştirmesini sağlayacaktır.

* Köpek Eğitim Merkezlerinde verilen Temel itaat eğitimi ortalama 4/5 hafta süren bir eğitimdir. Eğitimin son haftasında Köpek sahibiyle birlikte çalışılır. Böylelikle Eğitilen köpek, sahibinin komutlarına karşı da duyarlı olmayı öğrenir. Eğitimi kendiniz verecekseniz bu eğitimin daha da uzun olabileceğini hesaba katmayı unutmayın.

*Temel İtaat Eğitiminde önemli olan kriterler aslında tüm eğitimler için de geçerlidir. Köpeğinize sabır ve sevgiyle yaklaşmanız ve köpeğinizin yaşının genç olması( 3. Aydan itibaren) eğitiminizin kriterlerinden olmalıdır.

*Temel itaat Eğitiminde eğitim süreleri de çok önemlidir. Eğitime başladığınızda ilk dersler ortalama onar dakika olmalı. Zaman içinde bu süreyi kademeli olarak artırabilirsiniz.

*Köpekler sosyalleştikleri ortamlarda daha kolay öğrenebilirler. Köpeğinizin eğitimi sırasında, onu mümkün olduğunca diğer köpeklerle bir araya getirmeniz gerekir.

*Temel İtaat eğitimindeki  her komut, birer basamak gibidir. Birini öğrenmeden diğerine geçmesi biraz zordur. O anlamda acele etmeden sabırla yönetmelisiniz  süreci.

*Köpeklerinizi tanımanız, Temel İtaat  Eğitimde çok önemlidir. Onun sevdiği şeyleri bilirseniz komut vermeden önce bu sevgisini kullanabilirsiniz. Eğitimi eğlenceli hale getirmek sizin elinizde.

*Ödül ve cezanın doğru zamanlamayla verilmesi, Temel İtaat Eğitiminde  çok önemlidir. Köpeğiniz, istediğiniz bir davranışı yaptığında onu hemen ödüllendirmeli;  İstemediğiniz davranışı yaptığında da bakışlarınızla ya da merhametli  bir ceza yöntemiyle hemen cezalandırmanız gerekir. Sonradan verilen ödül ve cezanın hiçbir anlamı yoktur.

*Öğrettiğiniz davranışları hep aynı yerde değil,  bazen de farklı ortamlarda yapmasını isteyin.

*Eğitime ara vermeyin, günlük rutininize önem verin. Saat konusunda bile genelde aynı saatler olmasına dikkat edin.

 

*Komutların tekrar sayısını artırarak ilerleyin.

 

* Eğitim tasmasını da Temel İtaat Eğitiminde araç olarak kullanabilirsiniz..

*Bazı insanlar, Temel İtaat Eğitiminde ceza yöntemi olarak gazeteyi kullanmaktadır. Aynı gazeteyi tuvalet eğitimi için de kullanırsanız köpeklerin kafası karışacaktır. Yani  kullandığınız araçların hangi amaç için kullanılacağını iyi belirleyin . Mesela ödül ve  ceza uyaranlarını da  hep aynı amaç için kullanmalısınız.

*Köpeğinizle empati yapın. Ve öğrenemediği davranışlarda önce kendinize sorun: Ben nerde hata yaptım? Diye…

*Köpekler tutarlılık ve devamlılık ister. Eğitiminizin bu doğrultuda olmasına dikkat edin.

*Temel İtaat  eğitimi,  içerisinde bir çok disiplini barındırır. Temel İtaat Eğitimi verecek kişinin beden dili, psikoloji, sosyoloji, pedagoji gibi disiplinlerde bilgi sahibi olması gerekir.  

 

Genel olarak Temel İtaat Eğitimi İçin dikkat etmeniz gerekenler bunlardır. Bunların dışında da sizin köpeğinizle aranızdaki iletişim de eğitimin içeriğini ve süresini belirleyecektir.

Bu yol uzun ve meşakkatli bir yoldur. Eğer bu yolda çok vakit kaybetmek istemezseniz, yapacağınız en doğru şey bir Köpek Eğitim Merkeziyle çalışmak olacaktır. İşi uzmanlarına teslim etmek bazen hem sizin hem de köpeğiniz için en iyisi olacaktır.