Köpeklerde Yemek Disiplini ve Beslenme

Köpeklerimizin beslenmesi, biz köpek sahipleri için çok önemlidir. Bizi bu konuda anneler ve babalar çok iyi anlayacaktır. Çünkü bir ebeveyn için yavrusunun gelişimi, sağlığı ne kadar önemliyse köpek ailesi için de köpeğin sağlığı çok önemlidir. Ve köpek sağlığına bire bir etki eden faktör de köpek beslenmesidir.

Köpekler doğal ortamlarında kendi kendilerine besin bulma yeteneğine sahiptirler. Ama bir köpeği eve getirdiyseniz onun beslenmesinden tamamen siz sorumlusunuz. Onun için doğru olanı seçmek ve uygulamak sizin göreviniz ve bu görev onun hayatını bire bir etkileyen bir görev.

Köpekler, insanların yediği her şeyi yiyebilir bu anlamda hem etçil hem otçuldurlar. Ama insanların yediği her şey köpek için iyi değildir.

Köpek beslenmesinde etkili olan faktörler; yaş, ağırlık, gebelik, emzirme, cinsiyet ve aktivite oranı.

Yavru Köpek Beslenmesi:

Yavru köpek, eve ilk geldiği zaman veteriner destekli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Köpekler en az 5 hafta anne sütüyle beslenmelidir. Yavru köpek sadece anne sütüyle doğum kilosunun iki katına çıkmaktadır. Bu anlamda yavru köpek sahiplenmek için lütfen birinci önceliğiniz onun anne sütünden doğru zamanda ayrılması olmalıdır. Yavru köpeklerin sindirim ve bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinden yavru köpek beslenmesinde veteriner kontrolü çok önemlidir.

Anne sütünü bırakan köpekler katı mamaya yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Gelişmeyen sindirim sistemlerini geliştirecek bir beslenme programı oluşturmanız çok önemlidir. Ayrıca yavru köpeğinizin alerjik reaksiyonlara olan hassasiyetlerini de dikkate almanız önemlidir. Yavru köpek beslenmesinde bir diğer önemli nokta seçilen mamaların bağırsaklardaki yararlı bakterilerin oluşumunu sağlayacak nitelikte olmalarıdır. Bunun dışında yavru köpeğin ihtiyacını karşılayacak besin ve enerji değerlerine sahip mama seçimi de çok önemlidir.

Peki yavru köpeklerin yetişkin olma yaşları nasıldır? Bu ırktan ırka değişen bir durumdur. Köpeğiniz küçük ırka mensup bir köpekse 8 ya da 10. Ayında artık yetişkin sayılabilir ve yetişkin beslenmesine geçilebilir.

Büyük ırk köpekler 15. Aydan itibaren yetişkin sayılırken iri ırk köpekler 18. Aydan sonra yetişkin sayılırlar.

Köpek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Köpeğin gerekli vitamin ve minerali aldığından emin olmak önemlidir.Köpek belenmesinde yağlar, karbonhidratlar ve hayvansal proteinler açısından yeterli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Kuru mamalar bu anlamda gerekli ölçümler yapılan mamalar olduğu için tavsiye edilirler. Çünkü kuru mamaların besin değerleri üzerinde yazar ve düzenleme yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca alerjen faktörler konusunda da içeriğini bilmek çok önemlidir. Ayrıca kuru mamaların diş tartarını önleyip dişleri sağlamlaştırma gibi bir etkisi de vardır.
 • Eğer köpek mamasıyla beslemek size masraflı geliyorsa köpeklerinizin vitamin açığını kapatmak için besin takviyesi yapmalısınız. Ve köpeklerin yememesi gereken besinleri bilmelisiniz.

Köpek beslenmesinde olmaması gereken besinler

Tavuk kemiği, çikolata, şeker, aşıları tamamlanana kadar süt, çiğ et ve balık, soğan sarımsak, üzüm, avakado, şeftali, erik, hurma, mayalı yiyecekler, mısır, tuz, kafein, et yağları, insanların kullandığı ilaçlar köpek beslenmemesinde olmaması gereken besinlerdir.

Köpek beslenmesinde kullanılabilecek besinler

Pirinç, havuç, muz, et ürünleri, balık, marul ve ıspanak köpeklere verilebilecek besinlerdendir. Özellikle havuç köpekler için çok faydalıdır. Havucun köpekler için faydaları, cildi yenilemesi,göz hastalıklarının tedavisi ve önlenmesi, hamile köpeklerde süt üretimini artırması ve antioksidan olması yönünden köpeğe verilebilecek mama dışındaki en önemli besindir.

Ama yine de imkanlar dahilinde köpeklerin kuru mamayla beslenmesi daha iyi olacaktır.

 • Köpekler için aynı saatlerde beslenme düzeni oluşturmak da çok önemlidir. Öğünlerini hep aynı saatte vermeye alıştırmalısınız.
 • Köpeğiniz mamasına dokunmuyorsa mamayı onun önünde çok fazla tutmyın. Çünkü köpekler uzun süre mamayı görürlerse iştahları kaçabilir. Oyüzden köpek mamasını yemiyorsa 15 dakika sonra mamayı önünden alın.
 • Köpeklerde iştah azalmasının nedenlerinden biri de diş çıkarma dönemidir. Bu yüzden o dönemlerde köpeğinizi fazla zorlamadan onun istemesini bekleyin. Bu dönemde mamaları ıslatarak vermeniz de işe yarayabilir. Ama diş temizliklerini sağlayabilmeleri için en azından bir öğünün ıslatmadan verilmesi gerekir.
 • Yavru köpek beslenmesinde kalsiyum ve fosfor açısından yüksek gıdalar tercih edilmelidir.
 • Mama ve su kabının yerini sabit tutun.
 • Mama değişimlerinde yavaş yavaş ilerleyin. Önce eskisiyle yenisini karıştırarak verin sonra da miktarları artırarak ilerleyin.
 • Köpeğinizin beslenme öncesi rutinleri varsa bunları yapmadan onun yemesini beklemeyin. Köpeğinizin tüm ihtiyaçları karşılandıktan sonra beslenmesi daha doğru olacaktır.
 • Köpeğin beslenmesinde su da çok önemlidir. Köpeklerin günlük olarak aldığı besinin 2.5 katı su tüketmeleri önerilmektedir. Yani köpek, 1 kilogram köpek maması yiyorsa 2.5 litre su içmesi gerekir.
 • Köpekleri belli dönemlerde tartıya çıkartıp beslenmesinin doğru mu yanlış mı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Tartı değişmiyorsa bu doğru yoldasınız demektir. Beslenmesine aynen devam edin. Ayrıca köpeğe dokunduğunuzda kaburgaları hissetmiyorsanız fazla besin alıyor, obezite riski var demektir.
 • Köpek öğünlerinin nasıl olması gerektiği tartışılan bir konudur. Bazıları köpek beslenmesinin tek öğün olması gerektiğini savunurken bazıları da köpeğin alması gereken miktarın ¾ öğüne bölünmesi gerektiğini savunurlar. Benim kendi tecrübelerim ve veterinerimizden aldığımız bilgiye göre az ve birkaç öğün beslenmek daha iyi olacaktır. Bu konuda size de veterinerinize danışmayı öneriyorum. Genel yaklaşım şu şekildedir:

3 ila 6 aylıkken günde üç öğün, 6 ila 14 aylıkken günde iki öğün, 14 aydan sonrasında günde bir öğün

Öğünler ne kadar olursa olsun köpeğin yemesi gereken günlük miktar değişmez. Bu miktarı köpeğinizin yaşı, günlük hareket kapasitesi gibi faktörler belirler. Eğer köpeğinize fazla mama verirseniz köpeğinizin obez olma riski artacak ve bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Köpeğiniz günlük ihtiyacını tamamladıktan sonra ona vereceğiniz her besin onun için tehlikeli olacaktır. Bunu asla unutmayın. Elinizdeki bisküvileri kıyamadım diye köpeğinizle paylaşmanız onun için iyilik değil kötülük olacaktır.

 • Köpeklerin enerji ihtiyaçları insanların iki katıdır. Bu enerji ihtiyacı karşılanmazsa büyüme sorununa fazla karşılanırsa obeziteye neden olur. Emziren köpeklerde bu ihtiyaç normal köpeğin 3 katıdır.Köpek beslenmesi düzenlenirken onun enerji ihtiyacı da göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Köpekleri beslemek için uykudan uyandırmayın. Çünkü uyku da en az beslenme kadar önemlidir onlar için.
 • Köpek dışkısını yaparken zorlanıyorsa ona fazla kemik vermişsinizdir. Buna dur deyin.

Köpeklerde Obezite

Obezite sadece biz insanlarda değil hayvanlarda da ciddi bir sorundur. İnsanlardaki obezite vücut kitle indeksi ile ölçülürken köpeklerde obezite ölçümü daha zor olmaktadır. Köpeğin yaşlandıkça obezite riski de artmaktadır. Ama obezite için elbette ki başka faktörler de etkilidir. Shearer ve ark, 2010 isimli çalışmada şöyle geçer “ Köpeklerde obzite vücut kondüsyon skoruyla ölçülür.

Vücut kondüsyon skoru bir dizi öznel ve semikantitatif, karın ve derialtı yağ(örneğin, göğüs kafesi, sırt omurgaları ve bel) ile ilişkili özelliklerinin görsel ve dokunsal değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

(Diez ve Nguyen, 2006) isimli çalışmada bazı köpek ırklarının obeziteye daha yatkın olduğu söylenmiştir. Çalışmaya göre obezite olma ihtimali yüksek köpek ırkları şunlardır:

Cairn Terrier, Beagle, Labrador Retriever, Bernese Mountaindog, Dacshund, Cocker Spaniel, Golden Retrieve, Newfoundland, CavalierKing Charles, Basset hound, Collie, St. Bernard,Scottish Terrie,r Rottweiller

Yaşlı Köpekler İçin Doğru Beslenme:

Yaşlı köpek beslenmesiyle yetişkin köpek beslenmesi farklıdır. Çünkü köpekler yaşlandıkça hem metobolizmaları yavaşlar hem de hareket performansları azalır. Eğer buna rağmen köpek beslenmesine aynı devam ederseniz köpeğinizde obezite görülme olasılığı yükselecektir.

 • Yaşlı köpek beslenmesinde dah az yağa yer vermelisiniz.
 • Yağı azaltıp proteini artırmanız gerekir. Yaşlı köpeklerde sıkça görülen kas sorunları ve dejeneratif hastalıkların önüne geçmek için protein yönünden zengin beslenme çok önemlidir.
 • C vitamini yaşlı köpek beslenmesinde çok önemlidir çünkü c vitaminleri, Alzheimer’ı, hafıza kaybını ve diğer ilgili sorunları önleyip köpeğin nörolojik sorunlar yaşamasının önüne geçecektir.
 • Yaşlı köpek mamaları fosfatidilserin gibi artan miktarda lipit içermelidir.
 • Yaşlı köpeklere ödül maması verilmesi azaltılmalıdır.
 • Köpeğinizin su tüketimini önemseyin. Yaşlı köpekler için de yeterli su alımı çok önemlidir.
 • Tüm bunların yanında en önemlisi yaşlı köpek beslenmesinde veteriner desteği çok önemlidir.

Sonuç olarak köpek beslenmesi çok dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Köpeklere kıyamıyorum, istiyor diye fazladan mama vermek ya da yememesi gereken besinleri vermek, köpeğinizde rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Köpeklerin tüy dökümü hızları, tüylerinin yapısı bile bu yanlış beslenmenin göstergesi olabilir. Bunun dışında birçok köpek hastalığının temelinde yanlış köpek beslenmesi yatmaktadır.

Bu anlamda yapmanız gereken şey, köpeğinizin beslenmesini uzman kişilere bırakmaktır. Size sadece veterinerin verdiği listeyi uygulamak düşmesi en doğru olanıdır.

Ayrıca köpeğinizin hareket miktarı da onun beslenmesiyle doğru orantılıdır. Bu yüzden onun enerjisini atması için düzenli egzersize çıkarmalı ve onunla oyunlar oynamalısınız.

Köpek beslenmesini düzenlerken köpeğin eğitimini de ihmal etmeyin. Çünkü eğitimli köpekler, sizin kurallarınıza daha kolay olacaktır.

Köpek eğitimi için en doğru adresin neresi olduğunu artık biliyorsunuz. Antalya Dog Club, köpeğinizin her türlü eğitiminde kusursuz hizmetiyle sizin yanınızda. Bu köpeklerde yemek disiplini olsa bile.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir