Köpeklerde Sosyalleştirme Eğitimi

Köpeğim Ateş bize ilk geldiği zamanlarda, onu dışarıya çıkartmak imkansızdı. Yabancı bir insan ya da hayvan gördüğünde korkup kaçıyor kucağıma tırmanmaya çalışıyordu. O anlarda elim ayağıma dolanıyor, gerisin geri eve dönüyorduk. Ve eve geldikten sonra da Ateş’in sakinleşmesi epey zaman alıyordu. Bunun üzerine bir uzamana danışmaya karar verdim. Köpek eğitmeni Arkadaşımız bana köpeğimde sosyalleşme sorunu olduğunu söyledi.

Bu da ne demekti? Kafamda binlerce soru belirdi. Neydi bu köpeklerde sosyalleştirme eğitimi? Köpeklerde sosyalleştirme neden önemliydi? Ve köpeklerin sosyalizasyonu nasıl sağlanıyordu? Tüm bu soruları köpek eğitmeni Arkadaşımızla birlikte sizin için cevapladık.

Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Nedir?

Köpeklerin diğer köpeklerle ve insanlarla iyi ilişkiler kurmasını ve yabancı ortamlara karşı tepki geliştirmemesini esas alan eğitime, köpeklerde sosyalleştirme eğitimi denir. Köpeğin diğer eğitimlerinin temeli olan ve onu hayata karşı güçlü kılan bir eğitimdir.

Köpekler Niçin Sosyalleştirilmelidir?

Köpekler dünyayı anneleri vasıtasıyla öğrenmeye başlar. Çünkü daha duyuları tam gelişmemiştir ve dünyaya çok yabancıdırlar. Ama onların kendi ayakları üzerinde durma zamanları çok kısa bir süre sonra başlar. Yavru köpek, annesinden ayrıldığında artık yalnızdır ve başının çaresine bakmak durumundadır.

Köpekler anne ve kardeşlerinden erken dönemde ayrılıp eve getirildiyse o zaman asosyal davranış sergilemeleri çok normaldir. Etrafındaki her şey ona yabancıdır ve güven duyması için zamana ihtiyacı vardır. Ve bu güvensizlik hisleri, doğru davranışlarla söndürülmezse köpeğimiz insanlara ve diğer canlılara karşı huysuz ya da korkak olabilir. Dolayısıyla bu da tıpkı bizim Ateşle yaşadığımız gibi ,sizin de köpeğinizle sorunlar yaşamanıza neden olur.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de görerek öğrenme yetisi vardır. Etrafındaki köpekler aslında onun için birer öğreticidir. Eğer köpeğimiz sosyalleşirse, özellikle eğitimli köpeklerden çok şey öğrenecektir.

Ayrıca sosyalleşmiş bir köpek sahibi için de tam bir gurur kaynağı olacaktır. Onu parka götürdüğünüzde sorun yaşamayacak hatta herkesin de ilgisini toplayacaksınız. Cümleleri duyar gibiyim “ Maşallah nasıl da akıllı bir köpek!”

Tabi ki köpek sosyalleşmesi demek, köpeğin her gördüğünün üzerine atlaması anlamına gelmesin. Köpeğimizin içgüdüsel bir takım davranışlarını yadsımamamız gerekir. Sonuçta köpeklerin bir koruma içgüdüsü vardır. Ve bu içgüdü aslında çok da önemlidir. Buna zarar vermeden köpeğimizin uyumunu sağlamak önemlidir. Yoksa tehlike gördüğünde elbette ki tepki gösterecek. Yani lafın kısası köpekler sevgi kelebeği olmasın ama insan ve hayvan ilişkilerinde de sorun çıkartmasın.

Köpekler birbirleriyle nasıl anlaşır?

Daha önce Köpek Davranışları Neleri İşaret Eder? Makalesinde bahsetmiştim. Köpeklerin aralarında bizim bilmediğimiz bir dil var. Bir köpek başka bir köpeği gördüğünde kulağını dikiyorsa , kuyruğunu sallıyorsa , havlıyor ya da onu kokluyorsa emin olun bunun bir anlamı vardır. Mesela, bir köpek başka köpeğe patisini uzatıyorsa -tabi eğitimsiz bir köpek için söylüyorum- bu karşısındaki köpek tarafından onun toyluğu olarak algılanır. Köpeğin sırt üstü yatması, onun karşısındaki köpeğe boyun eğdiğinin göstergesidir. Bu ve buna benzer bir çok anlamlı davranışı çözümlemek için, köpeğinizle uzun süre vakit geçirmeniz lazım. Eminim o zaman siz de diyeceksiniz. Benim köpeğim konuşuyor diye.

Dolayısıyla köpeğimiz eğer karşısındaki köpeğe karşı geliştirdiği olumsuz davranıştan kurtulursa işte o zaman köpekler arası iletişim gerçekleşecek ve köpeğimiz diğer köpeklerden bir şeyler öğrenebilecektir. Hiçbir şey öğrenmese bile bir köpeğin başka bir köpekle oyun oynaması bile köpeğinize çok iyi gelecektir.

Eğer siz de köpeğim başka köpeklerden korkuyor ya da köpeğim başka köpeklere havlıyor diyorsanız bir an önce onu sosyalleştirmeniz gerekir.

Köpekler Yabancılarla Nasıl Anlaşır?

Köpekler, insanlara karşı farklı davranışlar gösterirler. Bu davranışlar, bazen sıcak olabileceği gibi bazen de çok hırçın olabilirler. Bunda köpeğin karakter özelliğinin ve daha önceki yaşadıklarının da etkisi vardır. Ama genel olarak köpekler, insanların gözlerinin içine bakmalarından, ona bağırmalarından, onu mıncıklamalarından, kulağına dokunmalarından, önünde çömelmelerinden hoşlanmazlar ve tedirgin olurlar. Çünkü bu davranışların çoğu köpek dilinde olumsuz durumları çağrıştırır. Mesela diz üstü çökmek, saldırmadan önceki pozisyon olduğu için köpekler bunu genelleyip kendilerini korumak adına saldırganlaşabilirler. Bu yüzden biz bilmeden yaptığımız her şey köpeğimiz için tehdit işareti olabilir.

Köpeklerin Yeni Ortamlara Karşı tutumları?

Köpekler kendilerine ait alanları olmasını isteyen canlılardır. Bulunduğu ortamı sahiplenirler ve yeni ortamlara zor alışırlar. Evin içinde bile kendi alanlarını belirlerler ve o alana saygı duyulmasını beklerler.

Mesela evden taşınma bir köpek için travmatik bir durum yaratabilir. Ya da farklı yerler, onu tedirgin edip havlamasına ya da farklı olumsuz duygular geliştirmesine neden olabilir.

Köpeklerde sosyalleştirme Eğitiminde Yapılması gerekenler?

1)Doğru Zamanlamayı Yakalayın

Köpeklerde sosyalizasyon dönemi ne zamandır? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Elbette ki köpek sosyalleşmesinde zamanlama çok önemlidir. Tüm köpek eğitimlerinde olduğu gibi burada da genel kanı, ne kadar erken o kadar iyi mantığıdır. Bu anlamda köpeğimizi 6/7 haftalıkken sosyalleştirmeye başlanması önerilmektedir. Bundan daha erken de başlanabilir ama köpeğinizin anneden ayrılmadan ve aşıları tamamlanmadan sosyalleşmesi bazen ters de tepebilir. Bu yüzden erken başlamalıyız ama köpeğimiz için de zamanının geldiğinden emin olmalıyız.

2) Sabırlı Olun

Köpek eğitimlerinde köpekler genelde insanları çok zorlar. Özellikle de profesyonel değilsek, ne yapacağımızı şaşırır, çığlık atmamak için kendimizi zor tutarız. Günlerce aynı şeyi tekrarlayıp dururuz ve sonuç alamayız. Ve her gecen gün de sabrımız tükenir. İşte bu noktada yapmamız gereken şey derin bir nefes alıp kendimize sabırlı olmayı telkin etmemizdir. Çünkü başarabilmek için devam etmemiz, devam edebilmemiz için de sabırlı olmamız gerekmektedir.

3)Yer Araştırması Yapın

Köpeğimizi sosyalleştireceğimiz ortam nasıl olmalıdır? Onun kendini güvende hissedebileceği bir ortam olması gerekmektedir. Çünkü köpekler, kendilerini güvende hissetmezlerse eğitime asla cevap vermezler.

Öncelikle başıboş köpeklerin olmadığı bir ortam olmasına dikkat etmeliyiz. Başka köpekler olacaktır elbette. Ama o köpeklerin de sahibi tarafından kontrol edilebilir olması ya da eğitimli köpekler olması çok önemlidir.

4)Adım Adım İlerleyin

Köpeğin her eğitiminde olduğu gibi sosyalizasyon eğitiminde de adım adım ilerlemek çok önemlidir. Köpeği bir anda onlarca köpek arasına sokmak çok yanlış olacaktır. Bu köpeği korkutur ve tedirgin eder. Hatta olumsuz bir genelleme yapıp güven problemi yaşayabilir.

Yapılması gereken, onu önce tek bir köpekle iletişim kurmaya alıştırıp zamanla bu sayıyı artırmak olmalıdır.

5) Ödüllendirin

Köpek eğitiminde ödül oldukça önemlidir. Köpeğin her başarılı davranışı mama, dokunuş ya da oyuncakla ödüllendirilmelidir. Böylelikle köpeğimiz o davranışın iyi bir şey olduğunu anlayacak ve tekrar edecektir. Ve tekrarlar da pekiştirmeyi sağlayacaktır.

6) Farklı boyuttaki köpeklerle ve insanlarla tanıştırın

Köpeğimiz için karşısındaki hayvan ya da insanın boyutu onda farklı tepkilere neden olabilir. İri bir köpek karşısında pısırıklaşıp küçük köpeğe karşı aslan kesilebilirler. O anlamda her türlü köpeği tanımalı ve hepsine aynı olumlu tepkiyi vermeyi öğrenmelidir.

Aynı şey insanlar için de geçerlidir. Köpeklerin büyükler ve çocuklara karşı tavrı değişebilmektedir. Bu anlamda eğitim verirken hem büyüklerle hem de çocuklarla çalışılması önerilmektedir.

7) Köpeğim yabancı yerlerde tedirgin oluyor diyorsanız

Köpekler, yeni ortamlara karşı temkinlidirler. Girdikleri her yeni ortam onları korkutur ve güvensiz hissettirir. Bu yüzden köpek sosyalleşme eğitimine yabancı yerleri de eklemeliyiz. Yeni ortamlara alıştırırken tüm köpek eğitimlerinde yapılan şeyler yapılmalı ve birkaç taktik eklenmelidir.

a)Köpeğin o ortama alışması için ona ait eşyalardan birini oraya götürmeliyiz.

b)Ortama girince önce onu etrafta gezdirip tehlike olmadığını ona kanıtlamalıyız.

c)Ortama alıştırırken aşırı kalabalık olmamasına özen göstermeliyiz

Köpek Sosyalizasyonu Neden önemlidir?

Köpek sosyalleşme eğitimi, tüm eğitimlerin temeli sayılabilir. Çünkü sosyalleşen köpek, sahibine ve diğer kişilere daha uyumlu davranacak ve bu da eğitimlerin başarısını artıracaktır. Ayrıca köpeğimizin diğer köpeklerle iyi ilişkiler kurması sayesinde görerek öğrenme de gerçekleşecek ve köpeğimiz daha kolay davranış kazanacaktır.

Köpek sosyalizasyonu köpeğimizle yaşamımızı kolaylaştıracak, onunla yaptığımız her faaliyet daha zevkli hale gelecektir.

Köpeğin sosyalleşmesi sayesinde sadece biz değil köpeğimiz de daha mutlu olacak. Daha sakin, daha huzurlu bir köpek haline gelecektir.

Köpeğimizi sosyalleştirmemiz demek onun enerjisiniz atmasına yardımcı olmak demektir. Köpeğimiz başka köpeklerle oynarken tüm stresini bırakacak eve döndüğünde pamuk gibi olacaktır.

 

Ben tüm bunları duyduktan sonra köpeğimi emin ellere teslim etme kararı aldım. Ve köpek sosyalizasyonu eğitiminde, çok başarılı olduklarına inandığım Antalya Dog Club ile çalıştım ve kısa zamanda birlikte sosyalleşmekten keyif aldığım bir köpeğim oldu. Parklardaki mutsuz günlerimiz yerini, keyifli oyunlara bıraktı. Etraftan duyduklarımız da cabası.

Siz de köpeğinizle mutlu ve keyifli bir ömür sürmek istiyorsanız, muhakkak onu Antalya Dog Club ile tanıştırın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir