Köpeklerde Ergenlik Dönemi

Çoğu anne ve babanın ortak derdidir ergenlik. O masum yavruları gider yerine her şeye bağıran, neye nasıl tepki vereceğini bilmediğiniz, sürekli mutsuz bir çocuk gelir yerine. Ve ne yazık ki ergenlik sadece insanlara özgü bir durum değildir. Köpekler de ergenlik dönemi yaşar. Ve onlar da ergenlik dönemlerinde sahiplerini canlarından bezdirebilirler. Ama aynı zamanda köpeklerde ergenlik dönemi, köpeğinizin en hareketli ve en canlı dönemidir. Bu dönemi en az zararla ve keyifli atlatmanız mümkün. Gelin şimdi birlikte bakalım köpeklerde ergenlik dönemi nasıl oluyormuş?

Köpeklerin büyüme ve gelişmesi ırka göre farklılık gösterir. Büyük ırk köpeklerde kemik gelişimi geç tamamlandığından büyüme ve gelişme küçük ırk köpeklere göre daha geç tamamlanmaktadır. Küçük ırklar 8. Aylarında gelişimlerini tamamlarken büyük ırklar 18 aya kadar büyüyebilmektedir. Bu yüzden ergenlik dönemi zamanı da köpeklere göre farklılık gösterebilmektedir.

Köpeklerin gelişimleri şu 5 aşamadan oluşur. Yeni doğan dönemi, geçiş dönemi, sosyalleşme dönemi, Ergenlik dönemi, yetişkinlik dönemi

Köpeklerde Ergenlik Dönemi Ne zaman Başlar

Köpekler 8 aylık olduklarında ergenlik dönemine girmeye başlarlar. Köpeğin 8-18 ay arası genç erişkinlik dönemidir. Bu dönem bir anda inatçılaşırlar, daha önce yapmadıklarını yapmaya başlarlar ve en kötüsü de olumsuz davranışlar geliştirirler. Tıpkı insan yavruları gibi köpek yavruları da artık özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını isteyen asi bir kıvama gelir.

Köpeğin ergenlik sürecinde gözlemleyebileceğiniz birkaç davranış değişikliği şunlardır.

 • Köpeğiniz artık sizi otorite olarak görmemeye başlar
 • Komutlarınızı duymazdan gelir
 • Eskiden sürekli sizi memnun etmeye çalışan o sevimli yavrunun, artık böyle bir derdi kalmaz.
 • Cinsel olarak olgunlaştığı için çiftleşme arzusu çok yükseğe çıkar. Eğer o zamana kadar kısırlaştırmadıysanız artık tam vaktidir.
 • Gereksiz yere havlayabilir.
 • Kuralları yok sayıp tuvalet eğitimini bile yok sayabilir.
 • Ergenlik dönemi çiğnemesi denilen bir durum gelişir. Bu diğer çiğneme davranışlarından farklıdır. Köpeğiniz tıpkı bebekler de olduğu gibi diş çıkartma döneminde ciddi sıkıntıları olabilir. Diş etleri kaşınır. Ve kaşıntıyı gidermek için önüne gelen her şeyi çiğnemeye çalışır. Bu çiğneme, köpeğinizin diş çıkartma döneminde işe yaraması acısından faydalıdır.
 • Çevresine karşı çok duyarlı hale gelir. Merak duygusu fazlalaşır. Her şeyi koklayıp ağzına almaya çalışır.
 • Ergen köpekler, diğer köpeklere karşı saldırganlaşıp kavga çıkartabilir.

Ergen Köpeklerin Sahipleri Neler Yapmalı?

 • Köpeğinizi sosyalleştirmediyseniz eğer, artık onu sık sık dışarı çıkartıp başka köpeklerle sosyalleşmesini sağlamalısınız. Bu, onun fazla enerjisini atmasını sağlayacak ve diğer köpek ve insanlarla oyalanmasını sağlayacaktır.
 • Tabi ki söz dinlemeyen köpeğinizin başkalarıyla temasında, ekstra dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.
 • Köpeğinizin olumlu davranışlarını ödüllendirin, olumsuz davranışlarını cezalandırın.
 • Otoriteyi korumak için çaba sarf edin. Kararlı ve dik durun. Onun asiliklerini kararlılığınızla bastırın.
 • Ergenlik dönemi çiğnemesinin üstesinden gelmesi için ona yardımcı olun. Köpekler 7. Aydan itibaren diş değiştirmeye başlarlar. Bu süreç biraz sancılı geçer. Köpek sürekli bir şeyler çiğneme ihtiyacı duyarlar. Bu sıkıntılarına yardım etmek için piyasada çiğneme için satılan oyuncaklardan temin edin. Ve bu oyuncakları kemirmesi için onun ikna edin.
 • Yoksa bu dönem etrafa çok zarar verecektir. Bu açıdan da köpeği ergenlik döneminde yalnız bırakmayın.
 • Köpeğinizi muhakkak ergenlik dönemi muayenesi için veterinere götürün.
 • Bu sürenin geçici olduğunu unutmayın. Bu dönem tavan yapan hormonlar köpeğinizi bu hale getiriyor. Kanı deli akan köpeğiniz, bir gün normale dönecek ve eski güzel günlerinize devam edeceksiniz. Sakın ha bu dönemdeki bıkkınlıklarınızla yanlış bir şey yapıp onu kendinizden uzaklaştırmayın. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki en çok terk edilen köpekler ergenlik çağındaki köpeklerdir.

Köpeğimin Ergenliğe Girdiğini Nasıl Anlarız?

Köpeğinizin ergenlik dönemine girdiğini anlamanız için onun davranışlarını gözlemlemelisiniz. Zaten aniden o kadar farklı davranışlar sergileyecek ki anlamamanız olanaksız hale gelebilir. Köpeğiniz aniden agresifleşiyorsa, sizi dinleyen köpeğiniz bir anda duymazlıktan gelmeye başlıyorsa, ani havlamalar, başkalarına hırlamalar ve cinsel istekte artma başladıysa köpeğim ergenliğe girdi diyebilirsiniz. Köpeklerde ergenlik konulu araştırmayı yürüten bilim insanlarından olan Dr. Lucy Asher, “Ergenlerin ebeveynleriyle aralarında güvensiz bir ilişki olur bu da daha çok çatışmaya neden olur. Ergen köpek ve bakıcıları arasında da aynı ilişki türü yaşanıyor” diye açıklama yapmıştır.

Dişi Köpeklerde Ergenlik

Köpeklerde ergenlik belirtileri cinsiyete göre de değişebilir. Özellikle dişi köpekler, ergenliklerini daha belirgin yaşarlar. Çünkü dişi köpeklerde adet kanaması da başlar. Bu kanama senede iki defa ama uzun süre(20-21 gün) olur. Bu sürede dişi köpekler sürekli ilgi beklerler. Adet kanamalarından sonra köpeklerin doğurganlıkları artmaktadır. Eğer torun istemiyorsanız bu dönemde dikkatli olun. Çünkü bu dönemde köpekler en az 4-5 yavru yapabilirler.

Dişi köpekler sene içinde her vakit kızgınlık belirtisi gösterebilir, çiftleşebilir ve yavrulayabilir. Ancak yoğun olan dönemler kış sonu ve ilkbahar başındadır.

Aynı zamanda Köpeğin ırkı da kızgınlık döneminin görülme zamanı üzerine etki etmektedir. Sonuç olarak, Ergenlikdönemi; ırk, çevre koşulları ve beslenme gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Erkek Köpeklerde Ergenlik

Erkek köpeklerin ergenlik belirtileri daha azdır. Sadece daha sinirli olurlar ve etrafa saldırma potansiyelleri artar. Havlarlar, huysuzlaşırlar ve etrafa çişini yapıp alanlarını göstermeye çalışabilirler. Bu dönemde sizin otoritenizi tanımayıp hırçınlaşacaklardır. O yüzden köpeğinizin bu dönemi fırsat bilip kullanmasına izin vermeyin. İleriki günlerinizde rahat etmek istiyorsanız dik durup onun hırçınlıklarında otoriterinizi korumalısınız. Net şekilde hayır deyip bunu jest ve mimiklerinizle destekleyin.

Erkek köpeklerin çiftleşmesi için herhangi bir zaman dilimi yoktur. Erkek köpek cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra istediği zaman çiftleşebilir.

Ergenlik Döneminde Köpek Eğitimi

Köpeklerin en hareketli oldukları dönemler ergenlik dönemleridir. Bu dönemde eğitime ara vermeden devam etmelisiniz. Elbette asi çocuğunuz sizi zorlayacaktır ama sabırlı davranıp onun bu dönemi verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik eğitimler, köpeğin ergenlik sıkıntılarını çabuk atlatmasını sağlayacaktır. Bu dönemde onu bir köpek eğitim merkezine gönderip süreci daha iyi kontrol altına alabilirsiniz. Eğitimde dikkat edilmesi gereken şey eğitim sürelerinin kısa olması gerektiğidir. Çünkü ergen köpek dikkati çabuk dağılan köpektir. Onu sıkmadan, bunaltmadan yaşına göre öğrenmesi gerekenleri öğretmelisiniz.

İşin tuhaf yanı köpekler bu değişik davranışları sadece sahiplerine gösterirler. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki köpekler sahibinin yanında başkası varken gayet uslu bir tavır sergilerken, sadece sahibi yanındaysa o zaman sabrı zorlayacak kadar kuralsızlaşmaktadır. Yani ergen köpeklerin tüm çilesi sahiplerinedir. Bu yüzden köpeğinize eğitimi kendinizin vermesi imkansızlaşabilmektedir. Bu yüzden en iyisi ergen köpeğinizi köpek eğitim merkezlerinin deneyimli personeline teslim etmek olacaktır.

Ergenlik Dönemi çiftleşme

Dişi köpeklerin , çiftleşmeye hazır hale gelmeleri altı- yedi ay arasındaki sürede olur. Ancak erkek köpeklerin dişiye ilgi göstermeye başlamaları bu yaşlardan daha öncedir. Dişi köpek ergenlikle birlikte sürekli dışarı çıkmak isteyecek, diğer köpeklerle bir arada olmak isteyecektir. Özellikle adet oldukları dönemlerde kızgınlık belirtileri artacaktır. Eğer köpeğinizin yavrulamasını istemiyorsanız onu kısırlaştırmanız en doğru seçenek olacaktır. Ama kısırlaştırma için doğru zamanı veterineriniz belirleyecektir. Ayrıca şunu da unutmayın köpekleri kısırlaştırmanın köpeğin psikolojik sağlığı açısından da faydası olacaktır. Köpeğiniz daha sakin ve huzurlu olacaktır.

Köpeklerde ergenlik dönemi, zor ve sabrı sınayıcı bir dönemdir. Asla yapmaz dediğiniz her davranışa hazırlıklı olmanız gereken bu dönemde sabır ve anlayış en büyük yardımcınız olacaktır. Köpeğinizle yaşayacağınız güzel günlerin hatırına bu dönemi zararsız atlatmanız onun ileriki dönemlerde mutlu bir köpek olmasına da yardım edecektir.

Köpeğim ergenlik döneminde ne yapmalıyım diyenler, önce veterinerinizle sağlığına yönelik planlar yapmalı, ona uygun bir beslenme sistemi belirlemeli, kısırlaştırma dönemi üzerine düşünmeli sonra da onu bir köpek eğitim merkezine göndermelisiniz. Çünkü bu dönem eğitilmenin altın çağıdır. Kaçırmasanız iyi edersiniz.

Ergen köpek eğitiminde de Antalya Dog Club’ ın başarılarını söylememize gerek var mı bilmiyorum. Dilerseniz yolu köpek eğitim merkezimizden geçen köpeklerin araştırmasını yapıp bizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Ergen köpeğiniz için doğru adres Antalya Dog Club

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir