Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek alacağım dediğimde etraftan yükselen sesler hep aynıydı. “Ama eve tuvaletini yaparrr!” Sanki bu asla çözülemeyecek bir sorunmuş gibi, herkesin bu cümleyi kurup beni caydırmaya çalışması çok ilginç gelmişti. Hemen araştırmaya başladım. Acaba bu denildiği kadar büyük bir problem miydi? Araştırmalarımda köpek eğitmeni murattan da yardım aldım açıkçası. Şimdi bu makalede Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

Köpeklerde tuvalet eğitimi çeşitli başlıklar altında incelenebilir. Büyük ırk köpeklerde tuvalet eğitimi, küçük ırk köpeklerde tuvalet eğitimi, yavru köpek tuvalet eğitimi, evde tuvalet eğitimi ve dışarıda tuvalet eğitimi diye..

Öncelikle tüm eğitimlerde olduğu gibi köpeklerde tuvalet eğitiminde de küçük yaşlarda verilen eğitimin daha kalıcı ve hızlı olacağını söylemeden geçemeyeceğim. O yüzden ilk başlığımız şöyle olacak:

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Ah o tatlı yavru köpekler! Hem çok yaramazlar hem de çok savunmasız. Hayata karşı da bir o kadar korkak. Bakmayın öyle herkese havladıklarına. Bunlar tamamen savunma mekanizması. Yavru köpeklerin annelerinden ayrılıp hayata atılmaları gerçekten büyük bir adımdır. Bu adımı attıktan sonra, artık o tüm eğitimler için iyi bir öğrenci potansiyelindedir. Ağaç, yaşken eğilir sözünden hareketle; köpek ,yavruyken eğitilir diyorum ve başlıyorum yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl olur? Sorusunu cevaplamaya

Zamanlama önemli

Yavru köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır? Sorusunu çok duyuyoruz. Buna dair çeşitli yaklaşımlar olsa da genel kanı şöyledir: Yavru köpek eve geldiği ilk gün, bu eğitime başlamanız önerilmektedir. Çünkü köpekler girdikleri ortamda alan oluşturmayı severler ve siz ona tuvalet alanını göstererek yardımcı olmuş oluyorsunuz bir nevi. Böylelikle o birkaç hatadan sonra tuvalet alanının neresi olacağını öğrenecektir.

Ayrıca yavru köpeğin anne sütünü almış ve aşılarının tamamlanmış olması da tüm eğitimlerde olduğu gibi bu tuvalet eğitiminde de çok önemlidir. Köpekler, annelerinden daha erken ayrılmak zorunda kaldılarsa da bu eğitim için çok acele etmemenizde, küçük adımlarla ilerlemenizde fayda olacaktır.

Köpeklerin genelde gün içinde 9-10 defa çişi gelir ve 2 defa da kakaya çıkarlar. Bu zamanları yakalayabilmek için önce onu tanımanız gerekmektedir.

Bazı kişiler köpeklerine 1 aylıktan itibaren tuvalet eğitimi verdiklerini söylemektedirler. Köpeğin cinsi ve karakteri buna müsaitmiş, uygun ortam da sağlanmış ve başarılmış. Ama bu çok onaylanan bir durum değildir. Doğru zaman köpekten köpeğe değişecektir elbette ama köpeğin kaslarının gelişmiş olması da önemlidir.

Köpeğinizi Tanıyın

Köpeğiniz eve geldiğinde birbirinizi tanımanız gerekecektir. Henüz ne siz ne de o, bir diğeri hakkında fikir sahibi değil. Ne zaman uyur? Ne yer? Tuvaletini kaç saat aralıklarla yapar? Nelerden hoşlanır ya da hoşlanmaz? Tüm bunlar zaman içinde öğrenilecektir. Ama süreci hızlandırmak için onu takip edip çetele tutmanız önemli. Yavru köpek tuvalet eğitimine başlarken öncelikle onu sık sık yürüyüşe çıkartın. Bu hem onun sizinle bağını kuvvetlendirecek hem de onun hangi aralıklarla tuvalet yaptığını görmenizi sağlayacaktır. Eğer köpeğiniz dışarda tuvaletini yapmıyor, eve kadar bekliyorsa bunun üzerine eğilmelisiniz. Yanınızda ped götürüp belli aralıklarla pedi ona göstermelisiniz. Böylelikle o kendisinden bir davranış beklendiğini öğrenmeye başlayacaktır. Ödülle pekiştirilen bu durum zamanla alışkanlık kazanacak köpeğiniz dışarı çıkmak için size pedi getirdiği günleri bile göreceksiniz.

Köpeğinizi tanımak ayrıca pekiştireç olarak kullanacağınız şeyleri size öğretmesi bakımından da önemlidir.

Ve şunu asla unutmayın köpeğiniz dışarda da olsa onun tuvaletinden siz sorumlusunuz. Yanınızda ped ya da gazete kağıdı taşıyıp ya da dışkıyı çöpe atıp bu sorumluluğu yerine getirmek zorundasınız. Ona dışarda tuvalet eğitimi verirken dışarıların tuvalet olmadığı izlenimini de vermelisiniz.

Dışarı çıkmanız ilk zamanlar ortalama 2-2.5 saatte bir olurken zamanla bu süreyi artırmalısınız.

Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi verirken rutinleri asla bozmayın. Hep aynı yoldan gidip hep aynı sevdiği parka giderseniz süreç hızlanacaktır.

Ve bu dışarı çıkmalarda amacın sadece tuvalet olduğunu düşünürseniz strese girersiniz. Dışarı çıkmışken köpeğiniz de, siz de eğlenmeyi ihmal etmeyin. Onunla oyunlar oynayın. Onu zorlamayın. Ama ipleri de tamamen onun eline vermeyin. Sonuçta amacınız yavru köpeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırmak.

Alan daraltmak:

Köpeğiniz evin içinde özgürce hareket etmesi güzeldir. Evi ve sizi sahiplenmesini sağlar. Ama tuvalet eğitimi almamış bir köpek için bu çok risklidir. O yüzden yavru köpekler eve geldiklerinde, kullanacakları alan bir oda olarak ayarlanmalıdır. Ne zamana kadar? Elbette ki tuvalet alışkanlığı kazanana kadar.

Kafes Eğitimi

Alan daraltmak için kafes de kullanılabilmektedir. Bu özellikle yavru köpeklerde tercih edilen bir yöntemdir. Ama yetişkinler için de kullanılabilir. Kafes, tuvalet alışkanlığı için etkili bir yöntemdir. Ama kafese alıştırmak da ayrı bir eğitimdir. Çeşitli kural ve yöntemleri vardır. Bunu daha sonra ayrı bir makalede uzun uzun anlatacağım. Ama kafes kullanıyorsak özellikle dikkat etmemiz gereken şey kafeste kalma süresinin çok uzun olmamasıdır. Tercihen en fazla 1 saat kafese koymanız iyi olacaktır. Bu süreyi yavaş yavaş artırabilirsiniz. Bunun dışındaki zamanlarda özgürce gezmesine izin vermelisiniz.

Beslenme saatlerini ayarlayın

Yavru köpek beslenme saatleri düzenlemek hem onu tanımak için hem de ileride rahat etmek için gereklidir. Yavru köpekler genelde günde iki defa beslenir. Bu saatleri onu dışarı çıkartabileceğiniz zamanlara göre ayarlamanız önemlidir. Beslenme tamamlandıktan sonra da onu muhakkak dışarı çıkartın. Su konusunda ise evden çıkmadan su verin ve dışardayken de su vermeyi ihmal etmeyin. Böylelikle dışardayken son defa tuvaletini yapmayı sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin yemek yedikten ne kadar süre çıktığını takip etmeniz ve dışarı çıkmanızı ona göre ayarlamanız gerekmektedir.

Köpeğiniz için kullandığınız mama çok zorda kalmadığınız sürece değiştirilmemelidir. Çünkü her yeni mama onun sindirim sisteminde değişime yol açacaktır.

Davranış biçimi önemli

Yapmanız gereken her şeyi yaptınız. Dışarı çıktınız, onunla oynadınız., eve geldiniz ve tuvaletini eve yaptı. İşte bu noktada onu uyarıp onu asla sevmemeniz gerekir ki yavru köpek yanlış yaptığını anlasın. Ona trip atın. Hayır deyin. İlgilenmeyin. İçiniz gidiyor biliyorum ama köpek eğitimi ciddi bir konudur ve tutarlılık önemlidir. Yavru köpek tuvalet eğitiminde ceza da ödül kadar önemlidir. Ama bu ceza, elbette ona zarar verici cezalar olmamalıdır. Hayır deyip onunla ilgilenmemeniz yetecektir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne kadar sürer? Sorusunun cevabını etkileyen bir çok etmen vardır. Ama ortalama 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Köpek eğitim Merkezlerinde bu sorun 1 aydan daha az bir sürede bile çözülebilmektedir.

Sonuç olarak yavru köpek tuvalet eğitiminde şunları unutmayın:

 • Sizinle yaşamaya başladığı an bu eğitime başlayın
 • Onu sık sık dışarı çıkartın
 • Hep aynı yollardan aynı yerlere gidin ve aynı yere pedi koyun.
 • Köpeğinizin isteklerini göz ardı etmeyin.
 • Hep aynı mamayı kullanın.
 • Eve gelmeden muhakkak su içirin.
 • Onu ödüllendirmeyi unutmayın
 • Ona bağırıp onu strese sokmayın
 • Amacınızı da asla unutmayın
 • Tuvalet eğitimini işkence haline getirmeyin.
 • Gerektiğinde onu ilgisizlikle cezalandırın.

Yetişkin Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yetişkin köpek tuvalet eğitimi yavru köpek tuvalet eğitimine göre biraz daha zor olabilmektedir. Çünkü yetişkin köpeğin alışkanlıkları oturmuştur ve o alışkanlıkları değiştirmek zor olabilmektedir. Ama imkansız da değildir. Doğru yöntem ve taktikleri kullanarak, ilgi ve sevgiyle en önemlisi de sabırla çözülemeyecek şey yoktur. Önce Evde Köpek Tuvalet Eğitimi için yapılacaklar neler ona bakalım.

 • Köpeğinizi eve getirdiğinizde ona bir alan oluşturun. Çünkü köpekler tuvalet yapacakları yeri kokularıyla bulurlar. Köpek tuvalet eğitimi alırken onu kısıtlı bir alanda tuttuğunuzda hep aynı yere gidip yapmayı öğrenecek ve olası kazalar yaşanmayacaktır. İlk etapta bu alanın her yerini Köpek tuvalet pedleriyle kaplayın. Yavaş yavaş pedleri azaltın. Böylelikle köpeğiniz önce pedin işlevini öğrenmiş olacaktır. Ve ped gördüğünde ne demek istediğinizi anlayacaktır.
 • Köpeğiniz eve geldiği anda bu eğitim başlamalıdır. O eve alışırken evin kurallarını da öğrenmeli ve kafasında soru işaretleri kalmamalıdır. “Daha önce istediğim yere yapıyordum ,bu ne şimdi” demesinin önüne geçmek için baştan itibaren istikrarlı davranın.
 • Dışarda tuvalet eğitimi için, Onu tanıyıp tuvalet zamanlarını keşfedin. Beslenmesini programlayın ve onu beslenmeden sonra dışarı çıkartıp eve gelmeden su içmesini sağlayın. Böylelikle dışarda susayıp eve geldiğinde su içmesinin ve tekrar tuvaletinin gelmesinin önüne geçmiş olursunuz. 100 köpek üzerinde yapılan araştırmalara göre Köpekler genellikle yemekten sonra ve uykudan sonra tuvalet yapma ihtiyacı hissetmektedir. Eğer bu sürelerde onu dışarı çıkartırsanız başarı yüzdeniz artabilir. Önemli olan beslenme gerçekleştikten ne kadar süre sonra yaptığını bilmeniz gerekir. Bunu köpeğinizi gözlemleyerek öğrenebilirsiniz.
 • Ödül ve cezayı aktif kullanın. Cezaların ona zarar vermeyen cezalar olmasına dikkat edin. Onunla ilgilenmeme , oyun oynamama en güzel cezadır. Ödül maması ve oyun ya da başını okşama onun en sevdiği ödüllerdir.
 • Tutarlı, disiplinli ve sabırlı olun. Vazgeçmeyin. Köpeğinizin köpek olduğunu asla unutmayın.

Sonuç olarak yetişkin köpek tuvalet eğitimi yöntem ve teknikleri yavru köpek tuvalet eğitiminden çok da farklı değildir. Belki daha zordur, ama yöntem ve teknikler çok benzer. Önemli olan sabırla adım adım ilerlemeniz ve ona zaman tanımanızdır. Yazdığımız birkaç önemli taktiğe uyduğunuzda emin olun bu sorunu halledebilirsiniz. Yetişkin köpeklerde evde gazete ya da ped eğitimine çok girilmemeli onun dışarda tuvalet yapması sağlanmalıdır.

Bu eğitimi kendiniz verecekseniz özellikle ilk zamanlar sürekli evde olacak zamanınız olması gerekir. Onu gözlemleyip tuvaletini hangi zamanlarda yaptığını öğrenecek ve sık sık dışarı çıkartacaksınız. Eğer zamanınız yoksa hele hele sabrınız yoksa bu işe kalkışmayın.

Bırakın bu işi köpek eğitmenleri halletsin. Üstelik köpek eğitmenleri bu eğitimde şu noktalarda bizden ayrılırlar.

 • En zorlu köpeği bile kısa zamanda eğitebilmek
 • Ve tuvalet tutma alışkanlığı kazandırmak. Bu ne demek? Yani köpeğinizin dışarı çıkma sürelerini uzatabiliyorlar. Köpeğiniz kaslarını kontrol etmeyi öğreniyor.

Bu anlamda daha sağlıklı bir tuvalet eğitimi süreci için, uzmanlardan destek almanızı öneririm. Bu hem köpeğinizle ilişkinizin bozulmasının önüne geçecek hem de kısa sürede bu sıkıntılı durumdan sizi kurtaracaktır. Çünkü tekrar belirteyim, bu uzun bir süreç olacak ve sizin sabrınız ve zamanınız buna yetmeyecektir. Bu süreçte belki de köpeğinizin ve sizin psikolojiniz bozulacaktır. Sabırlar tükendikçe iş çıkmaza girecek ve istenmeyen sonuçlara bile yönelebileceksiniz. Çünkü sadece tuvalet eğitimi verilmiyor diye sokağa terk edilen o kadar çok köpek var ki. Şunu asla unutmayın tuvalet eğitimi alamayan köpek yoktur, tuvalet eğitimi veremeyen köpek sahibi vardır. Süreç tıkanmadan Antalya’nın en iyi köpek eğitim merkezi Antalya Dog Club ile görüşmeniz herkes için en iyisi olacaktır.

Eğer köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız en son dert edeceğiniz şey köpek eğitimi olsun. Başkalarına kulak asmayın. Antalya Dog Club sizi bu sorundan kısa sürede kurtaracaktır. Size de sadece köpekle yaşamanın keyfini sürmek kalacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir